10.6.2021 sa otvorili brány nového konceptu anonymnej, bezplatnej, dostupnej a neformálnej pomoci pre mladých ľudí, ktorí zažívajú vo svojich krehkých životoch náročné momenty a dni.

Sen psychológov a psychologičiek z IPčka sa po dlhých mesiacoch búrania, prerábania, lepenia, stavania nábytku, dekorovania a iných príprav stal skutočnosťou.

Poradcovia a poradkyne z liniek pomoci IPčko.sk, Krízová linka pomoci a Dobrá linka od mladých ľudí častokrát počúvajú, že nemajú dostatok príležitostí na socializáciu s rovesníkmi a na rozvoj, preto sa uzatvárajú doma, nevychádzajú von a izolujú sa.

V skutočnosti potrebujú „len“ anonymný bezpečný priestor, ktorý vytvára atraktívnu ponuku voľnočasových a rozvojových aktivít,  odbornú bezplatnú pomoc, ktorá je založená na úprimnom záujme a kontaktné miesto, kde môžu prísť v hraničnej krízovej situácii a dostanú odbornú stabilizáciu a pomoc.

V januári až máji 2021 uskutočnili odborníci z liniek pomoci 4514 kontaktov, v ktorých mladí ľudia hovorili o pocitoch osamotenia a strachu, 2419 kontaktov vo chvíľach, keď uvažovali nad ukončením svojho života a vzrástol aj počet kontaktov, v ktorých hovorili mladí ľudia o sebapoškodzovaní (2368 kontaktov). V téme domáceho a sexuálneho násilia uskutočnili 1064 poradenských a krízových komunikácií a pri pokuse o samovraždu to bolo 227 pomáhajúcich komunikácií.

Klub Machovisko v Bratislave je hotový a pripravený prijať všetkých svojich návštevníkov.

Názov klubu Vám možno na prvé počutie evokuje skôr klub nadšených prírodovedcov, ale prepojenie prírody a psychológie v Klube Machovisko nie je vôbec náhodné.

Mach je v prírode nenápadný, nenahraditeľný, krehký, citlivý a pritom je odolný a potrebuje našu ochranu.

Ukazuje smer cesty von (z lesa) a je indikátorom zdravého ekosystému. Napriek tomu je v prírode často prehliadaný a považovaný za samozrejmosť. Presne ako ľudia, ktorí prežívajú duševné ťažkosti a krízy. Ukazujú stav spoločnosti a cestu, ktorou sa má spoločnosť vydať.

Sú krehkí, fascinujúci, inšpiratívni a hodní obdivu.

Taký je mach.

Takí sú ľudia s duševnými ťažkosťami.

Preto krst prvého Klubu Machovisko musel byť jednoznačne spojený s machom.

Ale poďme pekne poporiadku.

10.6. o 13,00 sme spoločne s našimi partnermi s Nadáciou Orange usporiadali stretnutie pre novinárov a pozvaných hostí.

Andrea Ungvölgyi z Nadácie Orange a Marek Madro z IPčka spoločne predstavili koncept tejto neformálnej „machovej“ pomoci, dôvody jej vzniku a hlavne potreby mladých ľudí.

Ďalším bodom programu bola diskusia o duševnom zdraví mladých ľudí, ktorú svojimi odbornými a najmä praktickými skúsenosťami obohatila školská psychologička Lucia Košťálová, ktorá denne nazerá do duší mladých ľudí, ktorí sa na ňu s dôverou obracajú.

Po skončení diskusie nastal čas na slávnostný akt krstu. Medzi výnimočných „krstných rodičov“ Klubu Machovisko patril minister školstva Branislav Branislav Gröhling, Martin Hromkovič, predseda Správnej rady Nadácie Orange a riaditeľka IPčka Gabriela Zúbriková.

Každý z nich dostal svoj mach, ktorý by sám a bez tých ostatných bol „iba“ machom. Spojením všetkých machov, vzniká MACHOVISKO – silné, spoločné, bezpečné a podporujúce.

Na záver tohto stretnutia nás dojala svojim spevom a vyznaním speváčka Katka Máliková.

Takto sme ukončili otvorenie Klubu Machovisko a stretnutie s novinármi.

O pár hodín neskôr sa Klub Machovisko otvoril druhýkrát.

Pozvaní boli naši partneri, priatelia, fanúšikovia, podporovatelia, odborníci na duševné zdravie a známe televízne a influencerské tváre.

Mix hostí z rôznych oblastí, ktorých spájala jedna spoločná vec, záujem o nový koncept pomoci a podpory v náročných psychických situáciách pre mladých ľudí v Klube Machovisko.

Neformálne od 17,00 do 20,00 mohol prísť každý, kto mal chuť sa zoznámiť s machom a „vypnúť“, teda vyskúšať si presne to, čo Klub Machovisko ponúka svojim návštevníkom.

Teplé aj studené nápoje z kaviarničky, kalčeto, spoločenské hry, hojdanie sa „vo vajci“ (rozumejte pod tým závesné kreslo), rozhovory s novými ľuďmi aj starými známymi, počúvanie hudby, ktorú na pódiu produkovala opäť speváčka Katka Máliková, hudobník Juraj Raši a psychológ Tomáš Hríbik.

Prekvapením večera bol minikoncert Zuzky Smatanovej, ktorý bol okrem jej krásneho spevu obohatený o osobné vyznania a obrovskú dávku nádeje.

Dobroty pod zub nám zabezpečil privátny catering „Od Tomáša“ a machové „nanuky“ od Chimney Friends si naši hostia odniesli domov ako sladkú spomienku na výnimočný večer.

Čo dodať na záver?

Klub Machovisko EXISTUJE.

POMOC EXISTUJE.

Psychológovia a psychologičky a.k.a. MACHOVNÍCI sú pripravení počúvať o všetkom, čo sa v životoch mladých ľudí odohráva.

Dokonca sú pripravení prijať výzvy na „súboj“ v kalčete, Monopoloch, playku či v kartách.

Hlavne v Klube Machovisko nechávajú kus seba a ešte väčší kus ZÁUJMU, pre tých, ktorí ho potrebujú.

Klub Machovisko má aj svoje nedostatky, ale je to pilot, na ktorom sa aj my učíme a „vychytávame“ chyby.

Veríme, dúfame, potrebujeme mať nádej a istotu, že už o pár týždňov budeme búrať, maľovať a stavať nábytok v meste Trnava.

Ďakujeme za podporu naši partnerom, ktorí uverili našim skúsenostiam a pripojili sa k premene sna na realitu – Nadácia Orange, Bratislavský samosprávny kraj, Magistrát hlavného mesta Bratislava, Bratislava – Staré Mesto, Nadačný fond Kaufland.

Ďakujeme Ministerstvu školstva, vedy, výskumu a športu SR, že sa chce pripojiť k našej snahe vytvárať bezpečné miesta aj v ďalších mestách na Slovensku.

ĎAKUJEME.